Rozmiary ubrań – jak dobrać odpowiedni rozmiar w plus size – przewodnik

7 grudnia, 2020

l

Magda

Jeszcze do niedawna istniało dość popularne twierdzenie, iż kobiety o krąglejszych kształtach zdecydowanie powinny wybierać luźne, niedopasowane ubrania, najlepiej w ciemnych kolorach. Wraz z rozwojem branży plus size, gdy na wybiegach światowych projektantów pojawiły się pierwsze kobiety o niestandardowych wymiarach, kanon piękna uległ ogromnej przemianie. Dziś moda plus size cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kobiet, które dotychczas zmuszone były mierzyć się z uciążliwym doborem odpowiedniego kroju. Problem szybko zniknął. Pozostało jednak pytanie… Jak dobrać odpowiedni rozmiar plus size? W artykule dowiesz się na, co zwrócić uwagę, a czego stanowczo unikać.

Idealny rozmiar

Podstawą umiejętnie dobranych elementów jest znajomość własnej sylwetki. Odzież plus size to nie lada wyzwanie, a zastosowanie kilku kluczowych zasad ułatwi ci prawidłowe skompletowanie garderoby. Nietrudno tutaj o pomyłkę czy karygodny błąd modowy, dlatego też przychodzimy z pomocą. Wskażemy ci modowe reguły, o których musisz pamiętać przy zakupie konkretnych dodatków.

Rozmiary – problem z odczytaniem

Oznaczenia na metce na pierwszy rzut oka wydają się czymś skomplikowanym. Nic bardziej mylnego! Sklepy odzieżowe niekiedy opierają się na całkowicie odmiennych systemach, a co za tym idzie, rozmiary mogą znacząco się różnić… Co w tej sytuacji zrobić? W zależności od marki rozmiarówka może być zaniżona lub wręcz przeciwnie, zawyżona. Nie sugerujmy się zatem wyłącznie oznaczeniem na metce. Aby idealnie dopasować ubranie do sylwetki, kluczową kwestią jest wówczas tradycyjne zmierzenie naszych wymiarów.

Tabela rozmiarów

Zakupy online to spore ułatwienie dla osób, które z braku czasu nie mogą sobie pozwolić na tradycyjne rozwiązania. Bez wychodzenia z domu możesz złożyć zamówienie i nie martwić się o dostępność konkretnych produktów. Producenci mogą jednak posługiwać się innymi standardami. Warto zatem wcześniej dokładnie przeanalizować tabelę rozmiarów, która w znaczny stopniu ułatwi nam wybór i pozwoli dopasować ubrania do własnej sylwetki. Na co zwrócić uwagę? Co zawiera klasyczna tabela rozmiarów i jak z niej korzystać?

  • Sklepy odzieżowe dokonały obszernego podziału na dział męski, damski i dziecięcy. Czym to skutkuje? Otóż rozróżnienie na płeć czy przedział wiekowy znalazło również zastosowanie w rozmiarówce. Upewnij się, czy sprawdzane wartości są zgodne z przeznaczeniem.
  • Tabela może być uproszczona lub rozbudowana. Niektóre sklepy posługują się prostą wersją opartą na podstawowych wymiarach, takich jak obwód bioder czy obwód klatki piersiowej. Sprawa nieco się komplikuje, gdy mamy do czynienia ze szczegółowo opracowaną rozpiską. Wówczas możemy wyróżnić oddzielne rozmiary dla poszczególnych typów odzieży.

Wymiary – jak prawidłowo je mierzyć?

Zanim przejdziesz do analizy tabeli rozmiarów, dokonaj dokładnego pomiaru podstawowych parametrów. Ułatwi ci to odczytywanie wyróżnionych wartości, tym samym przyspieszy wybór ubrań. Jak zatem przystąpić do mierzenia wymiarów? Oto nasze wskazówki.

  • Skorzystaj z miarki krawieckiej. Tym sposobem uzyskasz najbardziej miarodajny wynik, a jej funkcjonalność i prostota idealnie dopasują się do twoich kształtów.
  • Nie rób tego sama! Choć sprawdzanie wymiarów nie powinno sprawić ci trudności, poproś o pomoc drugą osobę. Nasze ciało nieustannie się zmienia. Aby wymiary były rzetelne, przyjmij wyprostowaną pozycję.
  • Czy wiesz, w którym miejscu zmierzyć obwód pasa? Jeden centymetr pod pępkiem! Rozluźnij się i sięgnij po miarkę. Obwód bioder, ud i łydek mierzymy natomiast w ich najszerszym punkcie. Istotne jest, aby nie napinać wówczas mięśni i stać prosto.
  • Pora dnia ma duże znaczenie. Pamiętaj, iż twoje ciało jest podatne na wszelkie czynniki. Jeśli twój organizm ma tendencję do zatrzymywania wody, a twoje stopy puchną po całym dniu, dokonaj pomiaru rano!

O czym zapominamy?

Odpowiednio skrojona bielizna ma znamienny wpływ na całość naszej stylizacji. Nieumiejętnie dobrany biustonosz czy zbyt obcisłe majtki będą widoczne pod ubraniem. Modelujące bielizna plus size pomoże ci ładnie wymodelować sylwetkę i zatuszować niejakie mankamenty i dysproporcje. Niestety dostępność modeli dla puszystych kobiet jest dość ograniczona, a nieznajomość własnego ciała stanowi duże utrudnienie. Udaj się zatem do profesjonalnej brafitterki, która sprawi, że dotychczasowy problem zniknie. Pamiętaj, że niezależnie od rozmiaru, zasługujesz na piękną i dobrze dopasowaną bieliznę!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *